Prof. Gündüz Gökçe

1933'te İzmir'de doğdu. 1958'de bitirdiği Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'ne, Prof. Utarit İZGİ’nin önerisi ile 1962'de Sedat H. Eldem'in asistanı olarak girdi. 1969'da doçent, 1970'te profesör oldu. Akademisyenliği bırakmadan anabilim dalı ve bölüm başkanlığı, dekanlık, rektör yardımcılığı ve iki dönem rektörlük gibi idari görevlerde bulundu. Ü.A.K. Sanat Dalları Konseyi Başkanlığı ve YÖK Genel Kurul Üyeliği yaptı. 1996 yılından sonra Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Koç Üniversitesi Sağlık Yüksek Okulu’nda görev yapmaya başlayan Prof. GÖKÇE 2007’de kendi isteği ile Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölüm Başkanlığı’ndan ayrılarak yeni kurulmakta olan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi kadrosuna katıldı.
GÖKÇE, Harp Akademileri, Hava Harp Okulu ve aralarında İstanbul, Çukurova, Uludağ ve Karadeniz Teknik, Kadir Has, Yeditepe ve Bilkent Üniversitesi'nin de bulunduğu önemli öğretim kurumlarında ve çeşitli kültür-sanat merkezlerinde konferanslar verdi. Milli Eğitim Bakanlığı temsilcisi olarak 1997'de Selanik'te yapılan Avrupa Birliği ve Yunanistan ortak çalışması “Melina Mercury Projesi” konulu sempozyuma katıldı. Prof. Gündüz GÖKÇE'nin Yapı, Akademi ve Tasarım+Kuram dergilerinde yayımlanmış yazıları bulunmaktadır. Bir süre Has Üniversitesi, halen de Atilla İlhan Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi’de olan Prof. GÖKÇE 2006 yılında Mimarlık Eğitim Derneği (MİMED) tarafından mimarlık eğitimine yapmış olduğu katkılarından dolayı “Mimarlık Eğitiminde Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görülmüştür. Öğretim çalışmalarının dışında bir ara mimari proje ve uygulama çalışmaları yapan Prof. GÖKÇE, öğretim mesleğine olan sevgisinden dolayı 1971’den itibaren bu çalışmalarına son vermiş, katıldığı çeşitli mimari proje yarışmalarında ödüller, mansiyonlar kazanmış, proje yarışmalarında jüri üyeliklerinde bulunmuştur.
Aynı zamanda Millî Sutopu takımımızın kaptanlığını da yapmış bir sporcu olan Prof. GÖKÇE, halen Işık Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nde kadrolu öğretim üyeliği ve İç Mimarlık Bölüm Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.